I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: Sobczyńska Marzena | Kategoria: Uroczystości i wydarzenia | Data: 2015-02-18
„Trzeba żyć tu, teraz i dzisiaj. Nie można się poddawać. Bariery musimy usunąć najpierw sami ze swojego serca” - lekcje wychowawcze kl Ia i szkolenie dla wolontariuszy w tworzeniu audiodeskrypcji dla niewidomych
10 II uczniowie całej klasy I a i wolontariusze z k l e oaz I f uczestniczyli w nietypowych lekcjach wychowawczych oraz szkoleniu z tworzenia audiodeskrypcji dla niewidomych w ramach szkolnego e-wolontariatu. Gościli u nas przedstawiciele Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych „ De Facto”- p. Urszula Normantowicz, p. Małgorzata Szejgiel i p. Jerzy Myszak.
Wtorkowe spotkanie to efekt współpracy w projekcie Audio- wolontariat finansowanym z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji pod patronatem Fundacji Batorego, Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.
Galeria zdjęć
Celem projektu jest zwiększenie świadomości i aktywności obywatelskiej uczniów naszej szkoły. W jego ramach powstała i została włączona do szkoleń oraz do działań grupa audio-wolontariuszy działająca na rzecz osób niewidomych.
Mają za zadanie opisywać ilustracje (wykonywanie ich audiodeskrypcji = AD), dzięki czemu osoby niewidome, korzystające z Kiosku z prasą dla niewidomych oraz uczniowie niewidomi, uczący się z podręczników szkolnych, będą mogli samodzielnie poznawać zarówno treści artykułów, treści edukacyjne, jak i przekaz informacji zawarty w ilustracjach (zdjęciach, rysunkach, itp.).
W czasie projektu Audio-wolontariusze poznają bariery, które utrudniają osobom niewidomym dostęp do informacji i edukacji. Liczymy, że zwiększy się akceptacja niepełnosprawności wśród uczniów i wzrośnie chęć pomocy słabszym. W „Norwidzie” zostanie zorganizowania Ogólnoszkolna Debata na rzecz Obalania Barier (ODOBA) z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych przygotowana na warsztatach obywatelskich.
Projekt spowoduje integrację społeczną osób niewidomych i uczniów widzących w Polsce, co przyczynia się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Nasi wolontariusze zostaną też zaproszeni na wizytę studyjną Stowarzyszenia, np. na jedyny w Europie Festiwal Kultury i Sztuki Niewidomych.
Wtorkowe Spotkanie przebiegało w dwóch etapach: warsztaty integracyjne prowadzone przez osobę niewidomą- p. Urszulę Normantowicz na lekcjach wychowawczych oraz szkolenia z zakresu wykonywania AD ilustracji z czasopism i podręczników, prowadzone w formie wykładów i warsztatów . Szkolenia prowadziła instruktor p. Małgorzata Szejgiel.
Na warsztatach zostały przedstawione ograniczenia, jakie napotykają osoby niewidome w życiu i w pracy, sposoby dostępu do informacji, zasady przekształcania czasopism, sposoby wykonywania opisów (audiodeskrypcji= AD) ilustracji. Pani Urszula opowiadała, jak samodzielnie funkcjonuje, ale też o swoich pasjach, pracy. Uczyła i ośmielała uczniów do udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym, niewidomym. Przywiozła ze sobą mnóstwo medali zdobytych w Ogólnopolskich Konkursach Strzeleckich( strzela z pistoletu laserowego i karabinka pneumatycznego). Zademonstrowała nam również wiele gadżetów uławiających samodzielne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. Oglądaliśmy filmy, klipy, wypukłe mapy dla niewidomych, materiały dydaktyczne z alfabetem Brajlle’a, relacje z festiwali dla niewidomych. Co chwilę padały refleksje:
„Gdy zabraknie wzroku, chcemy smakować życie, sztukę innymi zmysłami”
„Dźwięk nazywa przestrzeń, jest sensem życia. Poprzez dźwięki tworzymy obrazy w głowie. Słyszy się mury, drzewa”
„Trzeba żyć tu, teraz i dzisiaj”
„Nie można podpierać się swoją niepełnosprawnością, lepiej czynić to wyobraźnią, twórczością”
„Nie można się poddawać. Bariery musimy usunąć najpierw sami ze swojego serca”.

pomysłodawcy- koordynatorzy e- wolontariatu:
pedagog Marzena Sobczyńska i wychowawca klasy I a- p. Grażyna Piotrowicz
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]
© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.